Świątynia Luksorska

Atrakcje Świątyni Luksorskiej

Świątynia Luksorska to niezwykły zabytek czekający w Egipcie, a dokładniej na południu kraju, czyli w Luksorze. To jeden z najsłynniejszych obiektów tego typu w tej części świata. Powstał on w starożytnym Egipcie i był znany jako „Harem Południowy” lub też „Sanktuarium Południowe”. Świątynia ta zachwyca wykonaniem oraz unoszącą się tu tajemnicą.

Co warto wiedzieć o Świątyni Luksorskiej?

Początki świątyni sięgają czasów Nowego Państwa, kiedy to ów zabytek powstał. Była ona dedykowana bogom tebańskim – Chonsu, Mut otaz Amonowi-Re. I chociaż to jak obecnie wygląda Świątynia Luksorska jest zasługą Ramzesa II, to jednak początek jej tworzenia zawdzięcza się faraonowi Amenhotepowi III (miało to miejsce w XIV wieku p.n.e.). Harem Południowy powstał z nubijskiego piaskowca, który sprowadzono z Gebel-el-Silsila.

Świątynia Luksorska jest połączona aż trzykilometrową aleją procesyjną ze świątynią Amona w Karnaku. Prowadzi ona do konstrukcji, które mają kształt trapezoidalnych wież stworzonych przez Ramzesa II. Wzniesiono tam również dwa obeliski, z których jeden jest teraz w Paryżu, a także aż sześć posągów, z których do dziś zachowały się jedynie dwa w całości.

Można tutaj także zobaczyć dziedziniec Ramzesa II, który znajduje się za pylonami. Jest on połączony kolumnadą, którą zdobią dwa duże posągi Ramzesa, z dziedzińcem Amenhotepa III. Głowice kolum, które łączą oba dziedzińce posiadają głowice, które mają kształt kwiatów papirusu w rozkwicie.

Świątynia ta, za czasów rzymskich, służyła za obóz stacjonującym w Egipcie garnizonom. Następnie powstał tutaj kościół chrześcijańskich Koptów, a w XIII wieku w środku świątyni powstał nawet meczet poświęcony szejkowi Abu al-Haggaga. Jak widać Sanktuarium Południowe posiada niezwykle ciekawą historię oraz mnóstwo tajemnic.

Będąc w Egipcie warto poświęcić parę godzin na to, by zwiedzić Świątynię Luksorską. To niesamowite miejsce. Wykopaliska rozpoczęto tutaj w latach 80. XIX wieku, dzięki czemu dziś można zobaczyć tak wiele. Rozpoczął je egiptolog Gaston Maspero. Cała świątynia jest magicznym miejscem, które tylko czeka na odkrycie.

Komentarze są wyłączone.