Świątynia Luksorska

Atrakcje Świątyni Luksorskiej

Świątynia Luksorska to niezwykły zabytek czekający w Egipcie, a dokładniej na południu kraju, czyli w Luksorze. To jeden z najsłynniejszych obiektów tego typu w tej części świata. Powstał on w starożytnym Egipcie i był znany jako „Harem Południowy” lub też „Sanktuarium Południowe”. Świątynia ta zachwyca wykonaniem oraz unoszącą się tu tajemnicą.

Co warto wiedzieć o Świątyni Luksorskiej?

Początki świątyni sięgają czasów Nowego Państwa, kiedy to ów zabytek powstał. Była ona dedykowana bogom tebańskim – Chonsu, Mut otaz Amonowi-Re. I chociaż to jak obecnie wygląda Świątynia Luksorska jest zasługą Ramzesa II, to jednak początek jej tworzenia zawdzięcza się faraonowi Amenhotepowi III (miało to miejsce w XIV wieku p.n.e.). Harem Południowy powstał z nubijskiego piaskowca, który sprowadzono z Gebel-el-Silsila.

Świątynia Luksorska jest połączona aż trzykilometrową aleją procesyjną ze świątynią Amona w Karnaku. Prowadzi ona do konstrukcji, które mają kształt trapezoidalnych wież stworzonych przez Ramzesa II. Wzniesiono tam również dwa obeliski, z których jeden jest teraz w Paryżu, a także aż sześć posągów, z których do dziś zachowały się jedynie dwa w całości.

Można tutaj także zobaczyć dziedziniec Ramzesa II, który znajduje się za pylonami. Jest on połączony kolumnadą, którą zdobią dwa duże posągi Ramzesa, z dziedzińcem Amenhotepa III. Głowice kolum, które łączą oba dziedzińce posiadają głowice, które mają kształt kwiatów papirusu w rozkwicie.

Świątynia ta, za czasów rzymskich, służyła za obóz stacjonującym w Egipcie garnizonom. Następnie powstał tutaj kościół chrześcijańskich Koptów, a w XIII wieku w środku świątyni powstał nawet meczet poświęcony szejkowi Abu al-Haggaga. Jak widać Sanktuarium Południowe posiada niezwykle ciekawą historię oraz mnóstwo tajemnic.

Będąc w Egipcie warto poświęcić parę godzin na to, by zwiedzić Świątynię Luksorską. To niesamowite miejsce. Wykopaliska rozpoczęto tutaj w latach 80. XIX wieku, dzięki czemu dziś można zobaczyć tak wiele. Rozpoczął je egiptolog Gaston Maspero. Cała świątynia jest magicznym miejscem, które tylko czeka na odkrycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*