Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie, jeden z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, położone są osiem kilometrów od Kairu. Całego kompleksu, na który składają się trzy wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz kilka mniejszych grobowców, strzeże ogromny posąg Sfinksa.  Dla miłośników starożytnej historii wycieczka do Gizy może się okazać niezapomnianą przygodą życia.

Egipskie piramidy - Giza

Największą z egipskich piramid jest wzniesiona w 2575 r p.n.e. Piramida Cheopsa, zwana także Wielką Piramidą. Budowla została wzniesiona na rozkaz faraona IV dynastii – Cheopsa i pierwotnie liczyła 146,6 m. W przeszłości grobowiec pokryty był licówką z gładzonego wapienia i granitu, a w wypolerowanych płytach odbijały się promienie słoneczne, co wywoływało niesamowity efekt wizualny. Piramida wyglądała jak świecąca pochodnia. Wejście do obiektu znajduje się po północnej stronie budowli, w szóstej warstwie kamieni. Miejsce pochówku faraona prowadzi przez Wielką Galerię. U góry ściany szczytowej jej najwyższego końca usytuowany jest przedsionek, wiodący do właściwej Komory Króla. W zachodniej części komory można zaobserwować sarkofag bez pokrywy.

Drugą, pod względem wielkości, piramidą w Gizie jest Piramida Chefrena – syna faraona Cheopsa. Grobowiec wybudowano ok. 2540 r. p.n.e. Piramida Chefrena posiada najpełniej zachowany grobowy kompleks spośród wszystkich piramid w Gizie. Dolna świątynia, zwana w przeszłości Świątynią Sfinksa, została odkryta w 1853 r. Jej wnętrze zbudowane jest z wapienia i czerwonego granitu. Sieć korytarzy wewnątrz piramidy prowadzi do podziemnego przejścia, które kończy się komorą grobową.

Giza - piramida i Sfinks

Ostatnim z najbardziej znanych grobowców, należących do kompleksu, jest Piramida Mykerinosa – wnuka Cheopsa. Obiekt został wzniesiony w 2525 r. p.n.e. Dolna świątynia grobowa znajduje się nieopodal cmentarza muzułmańskiego i wzniesiono ją z mułowej cegły. Wewnątrz odkryto m.in. triadę łupkową Mykerinosa, a także części innych posągów.

Piramidy w Gizie – sekrety egipskich faraonów

Zwiedzenie królewskich piramid w Gizie to wspaniała przygoda dla osób zafascynowanych historią starożytnego Egiptu. Okazałe grobowce faraonów otworzą przed miłośnikami dawnych dziejów drzwi do świata swoich tajemnic.

Komentarze są wyłączone.