Piramidy w Gizie

Piramidy w Gizie, jeden z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego, położone są osiem kilometrów od Kairu. Całego kompleksu, na który składają się trzy wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz kilka mniejszych grobowców, strzeże ogromny posąg Sfinksa.  Dla miłośników starożytnej historii wycieczka do Gizy może się okazać niezapomnianą przygodą życia.

Egipskie piramidy - Giza

Największą z egipskich piramid jest wzniesiona w 2575 r p.n.e. Piramida Cheopsa, zwana także Wielką Piramidą. Budowla została wzniesiona na rozkaz faraona IV dynastii – Cheopsa i pierwotnie liczyła 146,6 m. W przeszłości grobowiec pokryty był licówką z gładzonego wapienia i granitu, a w wypolerowanych płytach odbijały się promienie słoneczne, co wywoływało niesamowity efekt wizualny. Piramida wyglądała jak świecąca pochodnia. Wejście do obiektu znajduje się po północnej stronie budowli, w szóstej warstwie kamieni. Miejsce pochówku faraona prowadzi przez Wielką Galerię. U góry ściany szczytowej jej najwyższego końca usytuowany jest przedsionek, wiodący do właściwej Komory Króla. W zachodniej części komory można zaobserwować sarkofag bez pokrywy.

Drugą, pod względem wielkości, piramidą w Gizie jest Piramida Chefrena – syna faraona Cheopsa. Grobowiec wybudowano ok. 2540 r. p.n.e. Piramida Chefrena posiada najpełniej zachowany grobowy kompleks spośród wszystkich piramid w Gizie. Dolna świątynia, zwana w przeszłości Świątynią Sfinksa, została odkryta w 1853 r. Jej wnętrze zbudowane jest z wapienia i czerwonego granitu. Sieć korytarzy wewnątrz piramidy prowadzi do podziemnego przejścia, które kończy się komorą grobową.

Giza - piramida i Sfinks

Ostatnim z najbardziej znanych grobowców, należących do kompleksu, jest Piramida Mykerinosa – wnuka Cheopsa. Obiekt został wzniesiony w 2525 r. p.n.e. Dolna świątynia grobowa znajduje się nieopodal cmentarza muzułmańskiego i wzniesiono ją z mułowej cegły. Wewnątrz odkryto m.in. triadę łupkową Mykerinosa, a także części innych posągów.

Piramidy w Gizie – sekrety egipskich faraonów

Zwiedzenie królewskich piramid w Gizie to wspaniała przygoda dla osób zafascynowanych historią starożytnego Egiptu. Okazałe grobowce faraonów otworzą przed miłośnikami dawnych dziejów drzwi do świata swoich tajemnic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*