Kair

Kair to stolica Egiptu położona nad rzeką Nil w północnej Afryce. To ogromne miasto, liczące sobie 20 milionów ludzi, przyciąga co roku niezliczone liczby turystów, żądnych egzotycznych wrażeń i poznania miejsc niespotykanych nigdzie indziej.

Cytadela Kairska

Niezwykły egipski klimat

W Kairze nie zaznamy typowej zimy. Najchłodniejszymi miesiącami są styczeń i grudzień, gdzie temperatura w nocy spada do około 9°C, a w dzień rośnie do około 23°C. Z kolei najcieplejszymi miesiącami w Kairze są lipiec i sierpień. Wtedy temperatura w ciągu dnia może osiągnąć nawet 40°C.

Wakacje w Kairze – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Kairu warto zacząć od placu Majdan at-Tahir i znajdującego się tam Muzeum Egipskiego. W jego wnętrzach można podziwiać między innymi złotą maskę Tutanchamona oraz rzeczy pochodzące z jego grobowca, jak również mumie różnych faraonów. Miłośnicy sztuki odnajdą tutaj malowidła i rzeźby pochodzące z okresu hellenistycznego.

Będąc w Kairze warto również odwiedzić:

  • Bazar Khan El Khalili, czyli największy jarmark, gdzie można kupić praktycznie wszystko, w tym pamiątki oraz zjeść smaczne posiłki i napić się pysznej kawy
  • Miasto Umarłych, które jest olbrzymim cmentarzem. Tutaj mieszkańcy mieszkają w grobowcach, a place zabaw znajdują się pośród nagrobków. Jest to miejsce mało bezpieczne, dlatego zaleca się go odwiedzać z przewodnikiem i w zorganizowanych grupach
  • Wieżę Kairską, z której można podziwiać całą panoramę miasta
  • Muzeum Sztuki Islamu – w jego 25 salach można znaleźć około 2500 eksponatów mających dużą wartość historyczną. W tym między innymi ręcznie pisane egzemplarze Koranu, stiuki, ceramikę oraz dawne narzędzia astronomiczne
  • Cytadelę wraz z meczetem Muhammada Alego, czyli symbol miasta Kairu wraz z dużym kompleksem muzealnym.Szczególnie polecane do odwiedzenia są Muzeum Policji, Wojska i Powozów. W tym ostatnim znajduje się 6 karet królewskich, w tym jedna ze złota
  • Dzielnicę Koptyjską będąca najstarszą dzielnicą miasta, zamieszkałą przez około 100 Koptów, będących potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu. Na jej obszarze znajduje się Muzeum Koptyjskie, gdzie można zobaczyć między innymi dokumenty egipskich chrześcijan oraz Kościół al Mu’alaqa (Zawieszony), który jest wzniesiony na 13 filarach, co symbolizuje Jezusa i 12 jego apostołów.

O czym należy pamiętać wybierając się do Kairu?

Zwiedzając obiekty sakralne należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Zakryte nogi i ramiona to podstawa. Przed wejściem do niektórych obiektów sakralnych kobiety będą musiały dodatkowo zasłonić głowę. Robienie zdjęć w niektórych miejscach jest zabronione, trzeba zwracać na to szczególną uwagę, aby nie łamać przepisów w tym zakresie.

Kair to miejsce, w którym historia spotyka się z teraźniejszością, dlatego warto zaplanować urlop w tym miejscu. W Kairze jest naprawdę bezpiecznie, jeśli tylko będziemy stosować się do obowiązujących reguł i zasad.

Komentarze są wyłączone.