Abu Simbel

Świątynia Abu Simbel

Egipt to kraj tajemnic, niezwykłej cywilizacji, która wpłynęła mocno na losy świata, a także świątyń. Jedną z najwspanialszych jest niewątpliwie Abu Simbel. Jego twórcą był faraon Ramzes II Wielki, a sanktuaroim zostało poświęcone bogowi stworzycielowi – Phatowi, bogowi słońcu – Amonowi-Ra, strażnikowi Wrót Zaświatów – Harmakhisowi oraz Ramzesowi właśnie. Rzesze niewolników sprawiły, że kompleks ten mógł powstać.

Co ciekawego oferuje Abu Simbel oraz co warto wiedzieć

W samej świątyni czekają cztery ogromne posągi. Każdy z nich ma aż 20 metrów wysokości. Przedstawiają one faraona, który siedzie na swoim tronie, a u jego stóp można dostrzec królowę i jego córki. Sama świątynia ma wymiary 38×65 metrów i znajduje się w samym sercu Pustyni Nubijskiej.

Abu Simbel przetrwał nawet wtedy, gdy groziło mu zalanie spowodowane budową Wielkiej Tamy pod Asuanem. Ocaliła go międzynarodowa grupa naukowców oraz UNESCO, którzy zdecydowali się na to, by przynieść świątynię. Jak to zrobiono? Pocięto ją na bloki o wadzie 30 ton, było ich aż 1036. Świątynię zrekonstruowano na zboczu góry – o 90 metrów wyżej niż miała jej poprzednia lokalizacja.

Co ciekawe wszystko odznaczało się niezwykłą dokładnością. Tak jak dwa tysiące lat wcześniej, tak też na nowym miejscu, można było podziwiać „cud słońca”, czyli ewenement, który sprawiał, że dwa razy do roku – 21 lutego oraz 21 października słońce wdzierało się do świątyni i wchodziło do wewnętrznej kaplicy, by najpierw rozświetlić posągi Ramzesa II oraz Amona-Ra, a następnie Harmakhisa. Wszystko gasło po 20 minutach. Promienie nigdy nie docierały do Phata, był on bowiem bóstwem ciemności. Wszystko było idealnie tak, jak w poprzednim miejscu, no może z wyjątkiem jednodniowego opóźnienia.

Abu Simbel to niezwykły egipski zabytek, który pozwala niejako przenieść się w czasie do momentów panowania faraonów i tworzenia ogromnych budowli, które po dziś dzień zachwycają ludzi z całego świata. Warto choć raz znaleźć się w tym miejscu i poczuć tą atmosferę, a także doświadczyć wielkości tej świątyni i znajdujących się w niej posągów. A może nawet przybyć tu w czasie „cudu słońca”…

Komentarze są wyłączone.